Obrázek č.1

Depozitář Slovenské strely

Národní kulturní památka čtyřnápravový motorový vůz Slovenská strela je umístěn v moderní prosklené budově oceněné tituly Stavba MSK 2020 a Stavba roku 2021. Depozitář je situován sousedství Muzea nákladních automobilů Tatra a hlavního vlakového nádraží v Kopřivnici.

Slovenská strela byla vyrobena v roce 1936 v kopřivnickém podniku Ringhoffer-Tatra. Je výjimečná svým aerodynamickým tvarem a elektromechanickým přenosem výkonu z motoru na nápravy. Vůz je od roku 2000 kulturní památkou a od roku 2010 národní kulturní památkou. V letech 2018-21 prošel kompletní rekonstrukcí.

V depozitáři jsou společně se Slovenskou strelou vitríny s jejími originálními součástkami získanými během rekonstrukce, replikami uniforem vlakového personálu a nádobím používaným v restauračních vozech společnosti, která provozovala občerstvení. Součástí expozice je také rýsovací prkno se zabudovanou obrazovkou, na které běží smyčka sestavená z fotografií dokumentujících výrobu Slovenské strely. Vitríny jsou opatřeny českými a anglickými popiskami. Depozitář nabízí také možnost sestoupit do revizního kanálu pod podvozek Slovenské strely.

Prohlídky v Depozitáři jsou dvojího druhu buď komentované s průvodcem se vstupem do vozu nebo individuální bez možnosti prohlídky interiéru Slovenské strely. Jejich harmonogram bývá zveřejněn prostřednictvím sociálních sítí. Cizojazyčná prohlídka na základě objednávky je možná také v angličtině a v ruštině. 
Galerie

Zůstaňte ve spojení

Zde nám můžete napsat vaše postřehy, názory nebo otázky.

Kontaktní formulář

Nechte nám kontakt na vás a ozveme se vám

Kontakt

AdresaZáhumenní 367/1
Kopřivnice, 74221