Těla a tváře Ivana Polívky

Těla a tváře Ivana Polívky

Výstava významného kopřivnického fotografa

Milí přátelé,

některá města putují dějinami a zanechají v nich jen pramalou vizuální stopu. Jiná mají to štěstí, že se jim podaří okouzlit alespoň několik lidí, kteří jejich podobu tu a tam fotograficky zaznamenají. A pak jsou města, ve kterých dojde šťastným hnutím osudu k dokonalé symbióze mezi místem a JEHO fotografem. Jedno definuje druhé, tak jako město ovlivňuje a inspiruje fotografa, tak fotograf následně ovlivňuje náš pohled na město. I u nás máme slavné příklady – Praha a Josef Sudek, Ostrava a Viktor Kolář, Kladno a Jiří Hanke. Kopřivnice patří v tomto fotografickém ohledu bezesporu do poslední kategorie, zavoláme-li totiž jméno města, ozvěnou se nám musí vrátit jméno Ivana Polívky.

Díky jeho objektivu máme zaznamenány zásadní proměny Kopřivnice za posledních více něž padesát let. A nejen to. I díky němu se nám zachovaly fotografické vzpomínky na řadu kulturních, sportovních, spolkových i politických akcí, z nichž mnohé dodnes tvoří páteř kopřivnického společenského života. Nebyl samozřejmě sám a nebyl ani první, kdo v Kopřivnici fotografoval. Určitě se ale stal nejproslulejším.

Ivan Polívka coby fotograf Kopřivnice je dnes všeobecně uznávaným autorem. Existuje však ještě jiná stránka jeho tvorby, kterou si pamatují už jen málokteří. Polívka se totiž dlouhá léta věnoval i fotografii aktu a portrétu. A právě z těchto snímků jsme se rozhodli sestavit malou výstavu, kterou bychom jeho osobnost rádi připomněli. Nazvali jsme ji Těla a tváře Ivana Polívky a chtěli bychom ji společně s Vámi zahájit ve čtvrtek 3. září v 17 hodin v Lašském muzeu v Kopřivnici.

AdresaRegionální muzeum v Kopřivnici, o.p.s., Záhumenní 367/1, 742 21, Kopřivnice
Datová schránka: cqv352s, IČO: 25394509, DIČ: CZ25394509