Tatry ze sbírky NTM zapůjčené do Technického muzea TATRA

Vážení návštěvníci,

v létě jsme do Kopřivnice s laskavým svolením Národního technického muzea podařilo zapůjčit dvě limuzíny. První T 603-1 z roku 1962 a T 613 v úpravě Speciál.

Verze Speciál je luxusní variantou osobního automobilu T 613, jejíž vývoj započal na sklonku sedmdesátých let 20. století. Tato série vozidel se vyráběla výhradně pro Federální ministerstvo vnitra (FMV), konkrétně pro 5. správu Státní bezpečnosti (StB). Celkem se vyrobila stovka kusů vozidel. Oproti ostatním variantám této modelové řady se přední maska odlišuje horizontální maskou s obdélníkovými světlomety a směrovkami, zrcátky, zadními světlomety, determálními skly nebo umístěním tachografu v zavazadlovém prostoru. Změny se projevily rovněž v detailním provedení interiéru, kde bylo dosaženo maximálního komfortu. Zadní sedadla byla opatřena nastavitelnými opěrkami, zadní okno s rolovací clonou, interiér doplněn vestavěným klimatizátorem. Palubní deska byla doplněna o diktafon, zapalovač, radiotelefon, digitální hodiny a kazeta pro odkládání drobných předmětů. Po bezpečnostní stránce bylo dosaženo aktivní a pasivní bezpečnosti. Jeden z dochovaných prototypů T 613 Speciál ke služebním účelům v osmdesátých letech využíval také generální ředitel národního podniku TATRA Kopřivnice, Miroslav Kopec. T 613 Speciál k reprezentačním účelům o d roku 1981 využíval rovněž Miloš Jakeš, který nachází ve sbírkách Národního technického muzea v Praze (NTM). Vozidlo se nachází ve velmi autentickém stavu a společně s dalšími variantami T 613 nyní můžete Jakešův automobil shlédnout v expozici Technického muzea TATRA v Kopřivnici s laskavým svolením NTM.