Slovenská strela v Technickém muzeu TATRA

Slovenská strela v Technickém muzeu TATRA

Většinou známe Slovenskou strelu jako nejmodernější železniční novinku Československých státních drah z třicátých let 20. století, která brázdila koleje na trati mezi Prahou a Bratislavou. Ovšem méně známé jsou okolnosti, jak se vlastně do Kopřivnické sbírky dostala.

První kroky na konci padesátých let vzešly od místního muzejníka a významné kulturní osobnosti - Emila Hanzelky, který má také obrovský podíl na založení Lašského musea v Kopřivnici a počátcích sbírky automobilů Tatra. Hanzelka začal vyjednávat s dráhami o darování motorového vozu M290.002 do Lašského muzea. Záhy se počátkem šedesátých let uskutečnil transport. Nejdříve byla Slovenská Strela umístěna na vedlejší vlečku v továrně a o několik let později proběhl její přesun do přilehlého parku u Šustalových vil. Od té doby se stala nedílnou součástí povědomí místních a vlastně i součástí veřejného prostoru města.

Už od počátku však nebylo v silách Lašského musea zajistit vhodné uložení. Přesto musíme ocenit Hanzelkovu iniciativu, bez které by se toto unikátní  konstrukční a designové dílo třicátých let nedochovalo. Z pohledu sbírkotvorné činnosti tehdejšího Lašského musea se jedná o výjimečný akviziční případ, protože motorový vůz byl produktem vyrobeným „teprve“ v roce 1936 a již v roce 1960 se stal jedinečným sbírkovým předmětem. Zároveň představovala Slovenská Strela největší exponát, který se Hanzelkovi podařilo zařadit do sbírky.

S parkem postupně srůstala a stala se společnicí trolejbusu T 401. Brzy získala známé umístění u plotu s jednoduchým přístřeškem, který na dlouhá léta tvořil jedinou ochranu před počasím a zbloudilými zvědavými návštěvníky. Zde setrvala až do roku 1997, kdy došlo k jejímu převozu před současnou budovu Technického muzea TATRA v centru města. V roce 2000 byla Slovenská Strela prohlášená kulturní památkou a o deset let později se stala jedinou movitou národní kulturní památkou Moravskoslezského kraje. Teprve za několik dalších let (2018) se podařilo současným vlastníkům automobilky TATRA a Moravskoslezskému kraji začít s renovací motorového vozu a výstavbou speciálního depozitáře. Nyní realizace projektu spěje do závěrečné fáze a cenný exponát sbírky do Kopřivnice dojede opět po kolejích.