Odhalení 30. 11. 2023

Setkání Supertater MTX V8 v Technickém muzeu TATRA v Kopřivnici

Poslední listopadový den byly v Technickém muzeu TATRA v Kopřivnici slavnostně odhaleny tři Tatry MTX V8, které se v tomto složení setkaly po dlouhých třiceti letech! Nápad na realizaci výstavy inicioval majitel prvního kusu 001 a tuto příležitost jsme ze strany muzea nechtěli odmítnout. Setkání před třiceti lety bylo spíše náhodné, vlastně v rámci dobového servisu vozidel v Metalexu, ale nyní chceme připomenout zajímavou kapitolu českého automobilismu, kde došlo k propojení techniky a nadčasového designu, nadšení lidí v opozici proti hektické době, která nevyužila jejich potenciál, a přesto zde tito lidé dokázali zanechat nesmazatelnou stopu, kterou nyní obdivujeme. Propojení tatrováckého motoru s návrhem supersportu Václava Krále, významného československého průmyslového designéra 2. poloviny 20. století. Hlavním tématem spontánní akce od počátku bylo iniciovat společné setkání vozidel, tří legend, které mezi tatrováckou veřejností jsou zahaleny mnohými tajemstvími, protože ne všechny Supertatry po svém dokončení nebyly běžně na očích. Václav Král, rodák z Ostravy měl ke sportovním automobilům a závodění velmi blízko, autentickymznal závodní tatrovky z padesátých let, které se proháněly na Ostravském okruhu. Na konci šedesátých let navrhl autokrosový speciál Baghira s motorem T 603, který je od počátku sedmdesátých let součástí sbírky. Dalším exponátem, který z jeho rukou vzešel je projekt Tatry 624 z osmdesátých let, sanitky pro záchranný systém Narex, která se do sbírky Tatry dostala společně s dalšími auty ze sbírky Jiřího Hlacha v roce 2015. Avšak tato sanitka na svou premiéru do expozici ještě čeká. První návrhy Supertatry začal Václav Král kreslit na konci osmdesátých let a s propojením s dalšími tatrováky z konstrukce osobních vozidel v Tatře Příbor a Metalexu, se v letech 1990-1993 zrodily vystavované unikáty, nyní vystavované v expozici Technického muzea. Přičemž první a druhý kus představujeme v expozici muzea vůbec poprvé. Prezentace vozidel má být připomínkou dalšího střípku z tatrovácké historie, která je zřetelným kontrastem soudobé výroby Tater 613. Na vývoji motorů se významně podepsali Petr Machač, Petr Havran a Karel Bordovský, jejichž rukami prošly celé řady úprav motorů pro sportovní účely autokrosových a dakarských speciálů. A samozřejmě další spolupracovníci. Ovšem počátek devadesátých let 20. století projektu širší výroby z různých důvodů příliš nepřál, a tak se z celého nadšení dochovaly jen tyto tři unikáty, které nyní v Kopřivnici vystavujeme. Na první pohled určitě nelze přehlédnout nadčasovost designu Supertatry, který po více než třiceti letech stále vzbuzuje obdiv a uznání. Navržený tvar vozidla cituje Králův důraz na „jednoduchost“, která pokud je dokonalá, tak zbytečnosti nepotřebuje. Po realizaci posledního Supersportu MTX v roce 1993 se záhy Václav Král ve spolupráci s Ecorrou vrhl na stavbu prototypu T 613-4 Prezident, dokončeném v roce 1994 a jenž je rovněž součástí a expozice Technického muzea. Zde se Václav Král vrací k počátkům tatrovácké koncepce a k prvním typům osobních automobilů s tzv., žehličkou, která se pro tento prototyp stala signifikantním znakem. Společné s nimi vystavujeme dokonce Tatru Ecorra V8 Sport, která se utkala ve sporu o uznání rychlostního rekordu, který pouze o jediný den získal třetí kus Supertatry MTX-003 v černém laku, ačkoliv Ecorra byla mnohem rychlejší (max, rychlost cca 289 km/h, průměrná cca 270 km/h), ale příběh nejrychlejší sportovní Tatry Ecorra V8 Sport je však jiným příběhem, neméně zajímavým jenž se zrodil v roce 1997 v souvislosti s plánovaným 100. výročím výroby automobilů v Kopřivnici a záměrem překonat rychlostní rekord Adolfa Veřmiřovského z roku 1957 v monopostu Tatra 607.

Slavnostního odhalení se zúčastnila řada zajímavých okruh osobností, které se na projektu Supertatry MTX přímo podíleli, jako Petr Bold, Karel Bordovský, Petr Machač, Ing. Vítězslav Hinner, Karel Rosenkranz, Jiří Král, a také choť designéra Václava Krále a mnoho dalších, které tento projekt a doba spojuje.

Doba trvání výstavy: 1. 12. 2023 - 2. 3. 2024

Michaela Bortlová